Dober spanec kot temelj dobrega počutja

Dober spanec je temelj zdravja in psihičnega blagostanja. Spanje je nujno potrebno za normalno delovanje človeka, saj gre za proces, med katerim se naše telo, mišice in možgani spočijejo in regenerirajo.

Možnih vzrokov za pojav težav s spanjem je veliko. Pri nekaterih posameznikih je problematičen že hiter tempo življenja a katerim se soočamo v vsakodnevnem življenju. Ta pogosto prinese stresne okoliščine, katerih posledica so lahko tudi težave s spanjem. Vzrok so lahko tudi travme, nenadna izguba bližnje osebe ali kak podoben dogodek ter nekatere bolezni (depresija, anksioznost, kronični bolečinski sindrom, vnetje senčil, zloraba alkohola, drugih substanc in zdravil, …). Študije kažejo tudi, da se kakovost spanca (in tudi potreba po spanju) s starostjo niža. Težave s spanjem se lahko pojavijo tudi brez jasnega vzroka.

Težave s spanjem se pojavljajo v različnih oblikah. Nekateri ljudje doživljajo hipersomnijo, to je oblika motnje spanja pri kateri je posameznik tekom dneva kljub nočnemu spanju močno utrujen. Parasomnija je motnja spanja pri kateri posameznik doživlja hude nočne more in lahko govori ali celo hodi v snu (laično tej motnji pravimo, da nekoga “nosi luna“). Posamezniki lahko med spanjem doživljajo tudi motnje dihanja, kot so smrčanje (v blagi obliki) ali spalna apneja v težji obliki.

Ena izmed bolj pogostih težav, ki jih obravnavamo tudi v našem centru je nespečnost. O nespečnosti govorimo, kadar se zbudimo neprespani in zato čez dan ne moremo delovati normalno. Človek, ki boleha za nespečnostjo, ima občutek, da mu gre prav zaradi slabega spanja vse narobe. Čez dan je utrujen, zaspan, razdražljiv, težko se zbere in ima običajno tudi težave s spominom. Poznano tri oblike nespečnosti: kratkotrajno, prehodno in dolgotrajno ali kronično nespečnost.

Tehnike medicinske hipnoze so najbolj učinkovite pri posameznikih, ki težave s spanjem doživljajo zaradi na stres vezane simptomatike (kot je nezmožnost zaustaviti “skrbi“, doživljanje napetosti, vznemirjenosti, tesnobe, izčrpanost, težave z razpoloženjem,…). Pri zdravljenju nesprečnosti tako uporabljamo tehnike, ki zmanjšujejo tesnobo, napetosti in posledice stresa in tudi specifične tehnike, usmerjene na težave z nespečnostjo. Posameznika naučimo avto-hipnoze, preko katere se lahko pred spanjem sprosti in poskrbi za dolg in kvaliteten spanec.