
Kaj je medicinska hipnoza?
Hipnoza? Je to neko čaranje? Zagotovo je nevarno…
Ne. Hipnoza je budno stanje, v katerem smo močno sproščeni, zavest pa je oddaljena od vsakodnevnih skrbi in lahko kreativno odgovarja na terapevtove sugestije.
Gre za naravno stanje, ki ga v vsakodnevnem življenju poznamo vsi. V transu smo, kadar se zatopimo v ljubo televizijsko serijo, med t. i. "dnevnim sanjarjenjem", ko smo v stanju zanosa, ko vozimo avto in v mislim odplavamo drugam … Gre za izkušnjo, ki jo imamo vsi, a se le redko kdo izmed nas zaveda, da gre za stanje transa ali hipnoze.
Hipnoza ni nevarna in nihče vas ne more proti vaši volji hipnotizirati.
Razlika med hipnozo in medicinsko hipnozo?
O medicinski hipnozi govorimo, kadar stanje transa uporabimo v terapevtske namene, za odpravo ali lajšanje psihičnih ali psiho-fizičnih težav ali pa da klienta podpremo pri njegovih ciljih, ki niso nujno težave (npr. za boljšo pripravljenost športnikov).
Medicinsko hipnozo izvaja strokovno izobražen terapevt z ustreznim predznanjem (iz medicinske ali psihološke stroke). Terapevt je vešč uporabe hipnotskih sugestij, s katerimi "zdravi" oziroma pomaga pacientu. Hipnotske sugestije so običajno podane v obliki zgodb, metafor, predstav, torej v jeziku nezavednega.
V stanju hipnoze je dostop do nezavednega lažji in zato je hipnoza že vrsto let uporabljena za raziskovanje pred-zavestnih in nezavednih funkcij razreševanje zgodovinskih dejavnikov in uporabo nezavednih virov. Sugestije terapevt uporabi po induciranju hipnotičnega stanja, ki ga različni ljudje doživljamo različno globoko. Običajno je potrebnih več seans, da se klient popolnoma preda in sprosti in tako doseže globlje ravni transa.
Je lahko hipnotiziran vsak?
Hipnotizirani pa so lahko vsi, ki si to želijo in nihče, ki si tega ne želi. Pomembno je, da terapevt izvaja hipnozo po temeljiti začetni anamnezi težav, da s klientom vzpostavi medsebojno zaupanje (imata vzpostavljen dober stik) in da izvaja hipnozo za področja, ki jih tudi sicer po svoji širši izobrazbi pozna in obvlada. Teh načel se držimo tudi v našem centru.
Kaj pa zgodovina hipnoze? Od kdaj poznamo to tehniko?
Prvi zapisi o uporabi hipnoze segajo štiri tisoč let nazaj v čas Sumercev. Hipnozo so uporabljali tudi Egipčani, Antični Grki in Rimljani. Do nastopa inkvizicije so hipnozo uporabljali celo krščanski redovniki in menihi.
Uporabo hipnoze v moderni dobi so pričeli avstrijski zdravnik Franz Mesmer (1734-1815), škotski zdravnik James Braid (1795-1860) in James Esdail (1808-1859), škotski kirurg, ki je paciente operiral v brezbolečinskem hipnotičnem stanju. V prvi svetovni vojni je bila hipnoza uporabljena kot nadomestilo etra. Kasneje se je hipnoza razvijala predvsem v ZDA z najbolj poznanim predstavnikom Miltonom H. Ericksonom. Leta 1955 je Britansko medicinsko združenje priznalo hipnozo kot medicinsko terapijo, tri leta kasneje pa tudi Ameriško medicinsko združenje. Danes se hipnoza v medicinske namene uporablja po vsem svetu.
Medicinsko hipnozo je v Slovenijo prinesel prof.dr. Marjan Pajntar, specialist ginekologije in porodničarstva in psiholog, ki je hipnozo sprva uporabljal pri porodih. Leta 1972 je vsaka peta porodnica v Kranju rodila s pomočjo hipnoze. Že takrat so prirejali tečaje učenja tehnike medicinske hipnoze za zdravnike in psihologe. Leta 1979 je prof. Pajntar ustanovil Sekcijo za klinično in eksperimentalno hipnozo, v katero je bilo že takrat včlanjenih okoli 120 zdravnikov in psihologov.
Leta 2007 je bilo ustanovljeno Društvo za medicinsko hipnozo Slovenije, ki je nasledilo sekcijo. Leta 2018 je društvo postalo polnopravna članica Evropske zveze za hipnozo (povzeto po spletni strani Društva za medicinsko hipnozo Slovenije, 2022).
Tudi terapevtki, ki delujeta v Centru Heliantus, sta se izobraževali pri profesorju dr. Pajntarju, v okviru izobraževanja, ki ga redno organizira Društvo za medicinsko hipnozo Slovenije in je priznano s strani Zdravniške zbornice Slovenije.
Miti in dejstva o hipnozi.
-
Oseba v stanju hipnoze izgubi kontrolo nad samim seboj.
Ne drži. Nihče, še tako izkušen terapevt vas ne more prepričati, da v stanju hipnoze počnete ali poveste kaj, česar ne želite. Brez skrbi, vaše skrivnosti bodo tudi po seansi s terapevtom, ostale pri vas.
-
Oseba pozabi kaj se je dogajalo, ko je bila pod hipnozo.
Ne drži. Oseba ne pozabi svoje terapevtske seanse, saj je ves čas močno koncentrirana na vsebino povedanega.
-
Hipnoza je hudo nevarno stanje.
Tudi to ne drži. Hipnoza je stanje globoke sproščenosti, ki je za večino ljudi močno osvežujoče in nikakor nevarno. Sploh če je vzpostavljen dober odnos med terapevtom in klientom in težava učinkovito raziskana.
Obstajajo pa posamezniki, pri katerih se hipnoza odsvetuje.
-
V stanju hipnoze smo kreativni in ustvarjalni.
Drži! Delovanje možganskih valov je podobno kot v stanju flowa ali zanosa, ko smo popolnoma skoncentrirani na izvajano aktivnost, izredno ustvarjalni in produktivni. In močno uživamo v tem kaj počnemo.